O kampanii

o_kampani_02



6. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców", przypomni rodzicom i ich pociechom, jak zadbać o właściwy sposób odżywiania dzieci oraz młodzieży i przekonać ich do regularnego jedzenia polskich warzyw i owoców, które są cennym źródłem witamin i minerałów.

 

W ramach tej edycji kampanii we współpracy z ambasadorką kampanii oraz specjalistą ds. żywienia najmłodsi poszerzą swoją wiedzę na temat polskich produktów oraz dowiedzą się jak wprowadzić je do codziennej diety.

 

W kilku miastach w Polsce zorganizowane zostaną również warsztaty warzywno-owocowe dla gimnazjalistów. W ich trakcie poprzez zabawę pokażemy młodzieży  jak jeść zdrowo i ze smakiem oraz zaprosimy ich do wspólnego gotowania.

 

 

 

 

Kampania „Pora na pomidora..." pojawi się również na pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera w Warszawie.

 

Podczas kampanii zaplanowano także internetowy konkurs dla rodziców na jedynm z portali parentingowych, w którym do wygrania będą cenne nagrody.

 

Na stronie internetowej poranapomidora.com można zapoznać się z informacjami nt. prawidłowego żywienia dzieci, a także - już niedługo - z ciekawymi przepisami na dania z wykorzystaniem polskich warzyw i owoców, które w tej edycji przygotuje znana blogerka kulinarna.

 

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

 




Kampania 2014


o_kampani_02


Kampania 2014 - Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców.

 

Celem działań VI edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców" była profilaktyka przeciw otyłości wśród dzieci. Były one skierowane do najmłodszych oraz osób, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ich nawyków żywieniowych.

 

W ramach kampanii odbył się cykl szkoleń dla kadry szkolnej, które poprowadził
 ekspert-dietetyk. Podczas spotkań przedstawiciele placówek edukacyjnych poszerzali swoją wiedzę w zakresie znaczenia warzyw i owoców w codziennej diecie dzieci i młodzieży, a także poznali sposoby zapobiegania przyczynom oraz skutkom nadwagi.

 

 

Dzięki współpracy z wybranymi szkołami i przedszkolami w kilku miastach Polski odbyły się również warzywno-owocowe warsztaty dla dzieci. W ich trakcie ekspert, poprzez gry i zabawy, przekazał najmłodszym istotne informacje o zaletach zdrowotno-smakowych warzyw i owoców oraz zachęcał maluchy do ich częstszego spożywania.

Kampania „Pora na pomidora..." pojawiła się również na pikniku Poznaj Dobrą Żywność w Warszawie oraz akcjach happeningowych na imprezach plenerowych w wybranych miastach w Polsce.

 

Przez cały czas trwania kampanii na stronie internetowej można było także znaleźć praktyczne porady z zakresu żywienia dzieci, m.in. jak rozpoznać niepokojące sygnały wzrostu wagi u najmłodszych, jak zmieniać złe nawyki żywieniowe czy też kiedy dostępne są na rynku świeże polskie warzywa i owoce. Na stronie regularnie pojawiały się przykładowe jadłospisy dla dzieci w różnym wieku oraz propozycje ciekawych przepisów z wykorzystaniem owoców i warzyw.



Podczas kampanii odbyły się również konkursy dla rodziców i dzieci na wybranych portalach parentingowych.

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.




Kampania 2013


o_kampani_02


Kampania 2013 - Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców

III edycja ogólnopolskiej promocyjnej kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak 
tu nie kochać polskich warzyw i owoców" była skierowana w szczególności do rodzin, rodziców, opiekunów i nauczycieli. To właśnie oni w kształtowaniu nawyków żywieniowych odgrywają kluczową rolę. W trakcie kampanii włączyliśmy ich w proces kreowania pozytywnych zwyczajów żywieniowych u dzieci oraz pokazaliśmy, jak przekonać dzieci do spożywania warzyw i owoców.

W trzeciej edycji kontynuowaliśmy współpracę z Polskim Radiem i uczestniczyliśmy w akcjach organizowanych w ramach koncertów Lata z Radiem. Podczas tych imprez, w ramach tzw. punktów dietetycznych, udział wzięli nasi doradcy żywieniowi. Doradzali oni rodzicom, jak zachęcić dzieci 
do jedzenia owoców i warzyw oraz tłumaczyli, jak duże znaczenie w codziennej diecie mają 
te produkty. W punktach dietetycznych odbywały się także warsztaty dla dzieci – poprzez rozmowę, gry i zabawy eksperci zachęcali najmłodszych do spożywania warzyw i owoców.

Dodatkowo nasza „pomidorowa” kampania uczestniczyła w Pikniku z Programem Poznaj Dobrą Żywność, organizowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niezależnie od pikników Lata z Radiem, zorganizowaliśmy pilotażowe warsztaty dla rodziców, 
we współpracy z wybranymi szkołami i przedszkolami, które były prowadzone przez 
eksperta-dietetyka w wybranych miastach w Polsce. Podczas warsztatów rodzice dowiedzieli
 się, jakie błędy najczęściej popełniają w zakresie żywienia dzieci, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców, a także nauczyli się, jak przygotować posiłki i skonstruować jadłospis dla dziecka 
z uwzględnieniem warzyw i owoców.

Podczas kampanii odbył się również, przy współpracy z patronem medialnym, konkurs dla rodziców, na dania warzywno-owocowe dla dzieci.




Kampania 2012


o_kampani_02


Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców

 

II edycja kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” miała przekonać Polaków do walorów zdrowotnych i smakowych polskich owoców i warzyw, a także przyczynić się do wzrostu ich spożycia – w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

Kampania została zainicjowana w związku z regularnym spadkiem spożycia warzyw i owoców w naszym kraju. W 2011 r. statystyczny Polak spożył średnio niewiele ponad 39 kg owoców i ich przetworów. To niemal 10 kg mniej niż 10 lat temu. Nie lepiej przedstawiała się również konsumpcja warzyw i ich przetworów – porównując rok 2011 z 2002 zauważalny był blisko pięciokilogramowy spadek na osobę (dane: Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, IERiGŻ-PIB w Warszawie).

 

 

 

 

Naszym celem była także zmiana nastawienia Polaków, którzy żyjąc w pośpiechu, coraz chętniej sięgają po fast foody i jedzenie z barów szybkiej obsługi. Akcja miała więc uświadamiać, że owoce i warzywa są zdrową i smaczną alternatywą, a także mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie czy urodę.

W ramach kampanii, podczas pikników Lata z Radiem, odbyły się akcje happeningowe „Polecamy polskie warzywa i owoce”. Na happeningach rozdawane były balony symbolizujące pomidory – znak rozpoznawczy kampanii – wypuszczane w powietrze przez wszystkich uczestników. Dodatkowo podczas akcji Miłośnicy i Miłośniczki Pomidorów rozdawali warzywa i owoce.




Kampania 2011


o_kampani_02


BezpieczneWarzywa.pl

 

Celem promocyjnej kampanii społeczno-edukacyjnej BezpieczneWarzywa.pl było odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców oraz przekonanie Polaków, że polskie warzywa i owoce są nie tylko bezpieczne, ale i niezwykle smaczne.

Bezpośrednią przyczyną kampanii było odnotowanie w połowie maja 2011 roku w Niemczech (przede wszystkim w landach północnych – Hamburg, Szlezwik-Holsztyn, Dolna Saksonia, Nadrenia-Północna Westfalia, Meklemburgia-Pomorze) pierwszych przypadków zachorowań wywołanych werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC. Występowały one głównie u osób mieszkających lub w ostatnim czasie przebywających w północnych Niemczech.


Zachorowania w innych krajach Unii Europejskiej dotyczyły osób, które w ostatnim czasie podróżowały do Niemiec lub u których wystąpiło zakażenie wtórne w środowisku domowym po pobycie w Niemczech. W wyniku dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że możliwym źródłem zakażenia były suche nasiona wykorzystywane do kiełkowania i podjęto działania mające na celu wycofanie produktów żywnościowych podejrzanych o skażenie. Zakaz obrotu objął m.in. produkcję pochodzącą ze zidentyfikowanego gospodarstwa rolnego w północnych Niemczech oraz partie nasion kozieradki, której krajem pochodzenia był Egipt.

 

 

 

Władze niemieckie zaleciły na pewien czas powstrzymanie się od jedzenia surowych kiełków fasoli, a gospodarstwa domowe i gastronomiczne (przedsiębiorstwa w Niemczech) zobowiązane zostały do utylizacji kiełków, które były składowane w magazynach, jak również wszelkich produktów żywnościowych, które mogły mieć z nimi kontakt. Wcześniejsze zalecenia władz niemieckich dotyczące powstrzymania się od jedzenia ogórków, pomidorów i sałaty z północnych części Niemiec zostały odwołane.

Na terenie Polski zarejestrowano pojedyncze przypadki zachorowań w wyniku choroby przywiezionej z Niemiec. Zanotowano również dwa przypadki zakażenia wtórnego w środowisku domowym – u dziecka mającego kontakt z chorym, który powrócił z Niemiec, oraz u opiekunki jego brata. W Polsce nie stwierdzono żadnych przypadków zakażenia werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC w wyniku spożycia polskich produktów.