Zmiana nawyków żywieniowych



waga




1. Konsekwencja – sposobem na zmianę nawyków


Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Kluczową rolę odgrywamy tutaj właśnie my – rodzice i opiekunowie, od których zależy, co i jak często dzieci zjadają. Niestety w sytuacjach, kiedy podajemy naszym dzieciom potrawy lub produkty, za którymi nasze dziecko „nie przepada”, często poddajemy się po kilku nieudanych próbach. A przecież istotą jest cierpliwość. Musimy mieć świadomość, że może dopiero za 15 albo nawet i 20 podejściem uda się przekonać malucha do nowego dania.

Czasami warto zmienić również formę czy konsystencję podawanych posiłków. Jeśli dziecko nie chciało jeść kalafiora w różyczkach, zróbmy z niego zupę krem, purée czy kotleciki. Może w takiej wersji będzie bardziej skłonne spróbować danego produktu. Jednak trzeba pamiętać, że każdy z nas ma swoje smaki i preferencje, jedne rzeczy lubimy mniej, inne bardziej, a niektórych wcale. Dzieci też mają do tego prawo, a my rodzice musimy to uszanować.

2. Smak warzyw i owoców w diecie malucha


Kiedy dziecko osiągnie 5-6. miesiąc życia, jego dietę wzbogacamy o nowe smaki. Ważną zasadą jest, aby były one wprowadzane stopniowo. Pierwszym produktem, z jakim powinniśmy zapoznać naszą pociechę, są warzywa. Dopiero po miesiącu od wprowadzenia do diety dziecka warzyw, przychodzi czas na owoce.

 

3. Czas na wspólne gotowanie!


Jednym ze sposobów zachęcenia pociechy do próbowania nowych smaków jest wspólne gotowanie. To wspaniała zabawa oraz okazja do spędzenia razem wolnego czasu. Sam fakt wykonywania „poważnych” czynności, zarezerwowanych dla dorosłych sprawi, że poczuje się ono docenione i ważne. Dodatkowo, podczas wspólnej zabawy, dzieci mogą się czegoś nauczyć. Dla najmłodszych jest to ciekawa forma przyswajania nowych wiadomości, pozwalająca rozwijać pamięć, spostrzegawczość oraz umiejętność koncentracji.

4. Warzywno-owocowe śniadania do szkoły


Dzieci każdego dnia spędzają w szkole bardzo dużo czasu – zdarza się, że nawet do 8-9 godzin. Jest to związane z ogromnym wysiłkiem umysłowym, którego efekt zależny jest szczególnie od sposobu odżywiania. Im dieta jest bardziej urozmaicona, tym lepsze samopoczucie i efekty w nauce.

Jadłospis ucznia powinien być urozmaicony i zawierać produkty ze wszystkich grup produktów spożywczych, czyli: warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja, mleko i produkty mleczne, tłuszcze, pieczywo, makarony, kasze, ziemniaki. Warzywa i owoce powinny pojawiać się w każdym posiłku, czy to w postaci surowej, czy na ciepło, czy jako naturalny sok. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie przynajmniej 5 porcji warzyw dziennie - jedna porcja to ok. 80 gramów. Ich spożywanie wzmacnia koncentrację, spowalnia proces męczenia się oraz redukuje problemy z masą ciała.

5. Jak z dań fast food zrobić przyjaciela?


Jeśli dziecko chętnie jada dania typu fast food, a kręci nosem na „zwyczajne” posiłki, warto zaproponować mu zdrową alternatywę. Może to być np. wołowy burger w pełnoziarnistej bułce z warzywami i pieczonymi w piekarniku ziemniaczkami zamiast frytek. Kebab z drobiowego mięsa również można przygotować w domu i podać go z zestawem surówek i sosem jogurtowo-ziołowym w miejsce majonezu. A alternatywą dla gotowego burito będzie pełnoziarnista tortilla z warzywami, fasolą i kukurydzą. Przykłady można mnożyć, ale ważne jest, by potrawy były atrakcyjne kolorystycznie i tym samym zachęcały do jedzenia.